Michal Pavlíček

Fotografie

Michal Pavlíček (* 14. února 1956, Praha) je český hudební skladatel, kytarista, zpěvák a textař. Je znám jako autor introvertních rockových opusů, stejně jako melodicky silných působivých balad. Je považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů a je držitelem řady vítězství a ocenění v odborných anketách.

Vstup čerstvého absolventa Filmové fakulty AMU na muzikantskou scénu v polovině sedmdesátých let 20. století byl součástí širšího průlomu do hudební strnulosti normalizace. Jeho kytarová virtuozita a skladatelská invence vnesly do tehdejší československé hudbení scény nejen srozumitelný rejstřík stylového vyjádření rockového undergroundu, ale také preciznost instrumentace a osobitost interpretace. V tomto směru bylo nejvýznamnějším jeho působení v legendárním Pražském výběru, který kromě muzikantské originality přinášel texty odrážející nálady a pnutí v neoficiální a neloajální kultuře.

Zákaz činnosti Pražského výběru jej přivedl ke spolupráci na řadě hudebních projektů a také k založení skupiny Stromboli, později i Big Heads a skupiny BSP (Baláž-Střihavka-Pavlíček), pro kterou v devadesátých letech napsal svoji nejznámější skladu Země vzdálená.

Jako autor a kytarista spolupracoval na albech předních českých interpretů jako jsou Bára Basiková, Zuzana Michnová, Monika Načeva, Jana Koubková, Kamila Střihavka, Hany Hegerová, Lucie Bílá, Jiří Suchý a dalších.

Michal Pavlíček složil hudbu k mnoha divadelním představením - např. k Drábkovým Drábkovým Akvabelám, Maeterlinckovu Velice modrému ptáku nebo Čechovovu Višňovému sadu uvedeném v Divadle na Vinohradech aj. Byl několikrát nominován na Cenu Alfréda Radoka.

V oblasti scénické a filmové hudby se zapsal více než jedním stem scénických opusů. Napsal hudbu k mnoha inscenacím a seriálům (např. Místo v životě, Cesty domů, Život je ples aj.), filmům (např. Proč, nebo k Odcházení Václava Havla). Je autorem symfonických baletů (např. Zvláštní radost žít nebo Malý princ v Slovenském národním divadle ). Složil hudbu pro Laternu magiku Minotaurus a Hádanky, k muzikálům Klaun, Excalibur, Obraz Doriana Graye a Dáma s kaméliemi.

Jako skladatel působí i na zahraniční scéně. Napsal hudbu k britskému historickému seriálu BBC Červený Bedrník, k televiznímu seriálu Outlaw a k několika epizodám čtvrté série seriálu BBC Merlin.

Byl také spoluautorem a hlavním protagonistou hudebních pořadů České televize Na Kloboučku.

Vydal přes 70 nosičů CD a DVD (jeho DVD Síň slávy se stalo double-platinové a získalo hudební cenu Anděla) a v roce 2008 mu vyšla biografie Země vzdálené.

 

U nás vyšlo