Dějiny Černé Hory

zpět na výběr knih
Obálka

U této knihy je ukázka k dispozici. Rozklikněte obrázek pro zobrazení.

František Šístek

Černá Hora odjakživa ležela na rozhraní říší, civilizací a náboženských okruhů, po staletí se v tomto prostoru stýkali a potýkali pravoslavní, muslimové i katolíci.

Dějiny Černé Hory mapují historii tohoto státu od nejstarších dob přes počátky moderního státu v 17. století až k italské okupaci v roce 1941 a k následnému období, kdy byla Černá Hora nejmenší republikou Titovy Jugoslávie. Čtenář je tak kupříkladu obeznámen s možnými odpověďmi na otázku, proč Černé Hora dokázala ze všech balkánských států nejdéle odolávat expanzivní Osmanské říši, dočíst se však může i o přerodu volného svazu bojovných pasteveckých kmenů pod vedením pravoslavných biskupů z dynastie Petrovićů Njegošů v opravdový stát.

Počet stran: 616

Vazba: vázaná

Ilustrace: černobílé fotografie

Formát: 160 x 210

ISBN: 978-80-7422-498-0

Datum vydání: 15. srpna 2017

 


Objednávka


Tištěná kniha

Skladem: 6 ks

579,– (−15%)  492,–

Objednat

E-kniha (formáty ePub a Kindle, bez DRM)

není k dispozici

Audiokniha

není k dispozici


Hodnocení


Průměr
1
Ohodnotit jako ve škole
Jak hodnotili ostatní
1
 
0 krát
2
 
0 krát
3
 
0 krát
4
 
0 krát
5
 
0 krát
Celkem hodnotilo

0 lidí

 


Komentář k hodnocení


Přidávat komentáře ke knize je možné .

 


Komentáře od našich uživatelů


Zatím nebyl přidán žádný komentář.

 


Vyšlo v médiích


Rozsáhlé pojednání o dějinách Černé Hory

LEONA TOMÁŠKOVÁ

Zdroj: http://www.klubknihomolu.cz/143281/rozsahle-pojednani-o-dejinach-cerne-hory/

Černá Hora vždy byla státním útvarem, kde se stýkaly různorodé národy, náboženství a kultury. Díky tomu vznikl jedinečný územní celek s barvitou historií, o které pojednává nový přírůstek edice Dějiny států.

Obsáhlá publikace Dějiny Černé Hory, kterou vydalo roku 2017 nakladatelství Lidové noviny, je dílem Františka Šístka. František Šístek vystudoval mezinárodní teritoriální studia na FSV UK v Praze a moderní dějiny střední Evropy na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Doktorát v oboru kulturní a sociální antropologie pak obhájil na FHS UK v Praze. Nyní působí jako vědecký pracovník Historického ústavu AV ČR a vyučuje balkanistiku na Institutu mezinárodních studií FSV UK. ...

Černá Hora vždy byla státním útvarem, kde se stýkaly různorodé národy, náboženství a kultury. Díky tomu vznikl jedinečný územní celek s barvitou historií, o které pojednává nový přírůstek edice Dějiny států.

Obsáhlá publikace Dějiny Černé Hory, kterou vydalo roku 2017 nakladatelství Lidové noviny, je dílem Františka Šístka. František Šístek vystudoval mezinárodní teritoriální studia na FSV UK v Praze a moderní dějiny střední Evropy na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Doktorát v oboru kulturní a sociální antropologie pak obhájil na FHS UK v Praze. Nyní působí jako vědecký pracovník Historického ústavu AV ČR a vyučuje balkanistiku na Institutu mezinárodních studií FSV UK. Co se týče jeho zaměření, zabývá se především moderními dějinami Balkánu, zejména bývalé Jugoslávie. Soustředí se na problematiku modernizace, na obrazy a stereotypy, nacionalismus a kulturní dějiny.

Dějiny Černé Hory jsou rozsáhlou (čítají přes šest set stran) publikací mapující historii Černé Hory od nejstarších dob přes počátky moderního státu v 17. století až k italské okupaci roku 1941 a následnému období, kdy byla Černá Hora nejmenší republikou Titovy Jugoslávie. Autor v rámci své knihy přemítá nad nejrůznějšími otázkami z dějin tohoto státu. Snaží se například nalézt odpověď na otázku, proč Černá Hora dokázala ze všech balkánských států nejdéle odolávat expanzivním snahám Osmanské říše, dočteme se však i o samotné genezi Černé Hory jakožto opravdového státu za dynastie Petrovićů Njegošů.

Ačkoli nemalé části lidí se při zaslechnutí názvu „Černá Hora“ vybaví spíše známá značka jednoho alkoholického nápoje, je Černá Hora státem, který si zaslouží pozornost kvůli své strastiplné historii a rozmanité kultuře. Díky skutečnosti, že publikace Františka Šístka zahrnuje tak rozsáhlé období z historie Černé Hory, přijde si na své jak čtenář zajímající se primárně o dějiny středověku, tak nadšenec do dějin druhé světové války a poválečného období.

V rozložení knihy, ve které je více než polovina rozsahu věnována událostem 19. a 20. století, se odráží autorův zájem o moderní dějiny. Nejspíše je tento nepoměr podmíněn i skutečností, že čím starší je historické období, kterému se chce historik věnovat, tím méně pramenů pro své bádání pravděpodobně nalezne. Jednoduše řečeno, o dějinách 19. a 20. století toho víme více než o dějinách středověku a raného novověku. Přesto mají v tomto kontextu jistou výhodu ty knihy z edice Dějiny států (do které titul Dějiny Černé Hory spadá), za nimiž stojí autorský kolektiv složený z odborníků na různá historická období.

Text knihy je průběžně prokládán černobílými reprodukcemi obrazů, dobovými fotografiemi a jinými ilustracemi, které souvisejí s historií Černé Hory. Na názorných mapách může čtenář sledovat změny v rozloze území, na kterém se v různých etapách historického vývoje nacházel dnešní stát Černá Hora. Ilustrace i mapy přispívají k lepší čtivosti textu a „rozbíjejí“ jinak monotónní výklad.

Ačkoli kniha nadchne především nadšence do moderních dějin, ani středověký a raně novověký vývoj není v publikaci opomenut. Knihu tak lze označit za velmi povedené zpracování dějin Černé Hory, napsané navíc čtivým jazykem.

 


Dále doporučujeme