Kratochvíle posledních Rožmberků

zpět na výběr knih
Obálka

U této knihy je ukázka k dispozici. Rozklikněte obrázek pro zobrazení.

Václav Bůžek, Ondřej Jakubec

Vila Kratochvíle se svou zahradou představovala v Zaalpí jedinečnou ukázku příležitostného šlechtického sídla. Snoubila se v něm intelektuální apollónská a múzická inspirace, herkulovsko-samsonovská síla a starořímské liviovské ctnosti – dohromady spolu vytvořily vrcholně ušlechtilou formu společenské a politické reprezentace křesťanského rytíře.

V jedinečné realizaci Viléma z Rožmberka, Baltazara Maggiho, Antonia Melany, Georga Widmana a snad také Jacopa Strady jsou zde humanistické, mocenské a reprezentační prvky vilové architektury obohaceny o jedinečné výtvarné pojetí i osobité motivace. Kratochvíli vévodí vladařské i manželské ctnosti, jež snad souvisely nejen s oslavou rožmberského rodu, ale i s nenaplněnou nadějí na jeho pokračování. Jestliže chtěl Vilém z Rožmberka vystavět v Kratochvíli „slavné stavení“, jeho záměr se podařilo bezezbytku naplnit.

Autoři se zaměřili na stavební dějiny letohrádku Kratochvíle v oboře nedaleko Netolic, vnitřní skladbu a vybavení místností, jejich funkční určení, a především symbolickou výzdobu. Stranou jejich zájmu nezůstal ani symbolický prostor renesanční zahrady s vodním příkopem a zděné ohrazení s obytnými a hospodářskými staveními, kostelem a jejich výzdoba. Převládající tematické okruhy ve výzdobě interiérů letohrádku, k nimž patří především lovecké scény, motivy plodnosti a šťastného manželství, výjevy z římských dějin a ctnosti křesťanských rytířů, pomohli autorům vstoupit do hodnotového a myšlenkového světa Viléma z Rožmberka, z jehož podnětu získala Kratochvíle v osmdesátých letech 16. století podle vzoru italských venkovských vil svou pozdně renesanční a manýristickou podobu. Po smrti Viléma z Rožmberka přijížděl na Kratochvíli Petr Vok a Jan Zrinský ze Serynu, proto je zajímavé sledovat, k jakým účelům sloužil letohrádek poslednímu rožmberskému vladaři a jeho synovci, kteří se těžko smiřovali s blížícím se zánikem rodu červené pětilisté růže.

Počet stran: 312

Vazba: vázaná s přebalem

Ilustrace: barevné fotografie

Formát: 120x200

ISBN: 978-80-7422-174-3

Datum vydání: 12. září 2012

 


Objednávka


Tištěná kniha

O dotisk lze požádat . Již požádalo: 3

E-kniha (formáty ePub a Kindle, bez DRM)

není k dispozici

Audiokniha

není k dispozici


Hodnocení


Průměr
1
Ohodnotit jako ve škole
Jak hodnotili ostatní
1
 
0 krát
2
 
0 krát
3
 
0 krát
4
 
0 krát
5
 
0 krát
Celkem hodnotilo

0 lidí

 


Komentář k hodnocení


Přidávat komentáře ke knize je možné .

 


Komentáře od našich uživatelů


Zatím nebyl přidán žádný komentář.

 


Vyšlo v médiích


 


Dále doporučujeme