Zatím nebyl přidán žádný komentář.
online verze
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru:)
Vznik Velké Moravy
zpět na výběr knihMoravané, Čechové a střední Evropa 791-871
Dušan Třeštík
Kniha je v jistém smyslu doplňkem k práci o Počátcích Přemyslovců, klade si však jiné cíle. Jde v ní o celou střední a jihovýchodní Evropu, v zásadě o široké okolí Karpatské kotliny, kde se na přelomu 8. a 9. století odehrál zásadní kulturní a společenský přelom vyznačený zejména přijetím křesťanství a vznikem prvních slovanských států.
Tehdy vstoupila střední Evropa na tu cestu, která ji okolo roku 1000 již definitivně začlenila do společenství států a národů západního, latinského křesťanství. Pro vytvoření dnešní střední Evropy to byl vlastně její počátek.
Prvním impulsem byl výboj Karla Velikého do Panonie roku 791, jímž byl zničen mocný avarský kaganát. Pro Slovany v této oblasti znamenalo setkání s kulturou jeho říše něco jako šok. Na nově vzniklé hranici se velmi rychle vytvořilo živě komunikující sociální a kulturní společenství slovanských "barbarů" a Franků. To proměnilo během sotva jednoho desetiletí slovanskou společnost zcela zásadně. Nositelem těchto převratů byla dynamická, mobilní a mezinárodně provázaná vrstva slovanských knížat sedících v té době se svými družinami již na mohutných rodinných hradech. Nevládla svým kmenům, Čechům, Moravanům, Korutancům, Charvátům, byla součástí jejich demokratické struktury. Jen někde -- na Moravě a o něco později v Charvátsku -- se knížata zmocnila vlády nad kmenem, přijala "oficiálně" křesťanství a založila své státy.
Logika věcí směřovala k samostatným státům všude, karlovská říše ji však nikdy nevzala na vědomí. Pro ni přicházela v úvahu jen podřízenost pohraničních kmenů. Nesnažila se také ani v nejmenším o nějakou misii mezi nimi, christianizace měla být teprve následkem začlenění do říše. Byli to sami Slované (Moravané, Čechové a Charváti), kteří se z vlastní vůle a bez nějakého přemlouvání neexistujícími misionáři dožadovali křtu především proto, aby se společensky a kulturně vyrovnali mocné říši. Svou nezávislost si však museli vybojovat. Dějiny devátého století jsou proto dějinami těchto zápasů, přičemž aktivnější stranou jsou zde nepochybně Slované. Kniha podrobně anylyzuje dějě od počátku avarských válek Karla Velikého až po nastoupení Svatopluka na Velké Moravě, které znamenalo definitivní vítězství "slovanské" koncepce politického uspořádání střední Evropy a vstup střední Evropy na cestu, která ji dovedla ke dnešku.
Počet stran: 392
Vazba: vázaná
Ilustrace: černobílé ilustrace
Formát: 140 x 200
ISBN: 978-80-7422-049-4
Datum vydání: 20. června 2013
Objednávka
Tištěná kniha | O dotisk lze požádat po příhlášení. Již požádalo: 59 | ||
E-kniha (formáty ePub a Kindle, bez DRM) | není k dispozici | ||
Audiokniha | není k dispozici |
Hodnocení
Průměr
Jak hodnotili ostatní
Celkem hodnotilo
0 lidí
Komentáře od našich uživatelů
Vyšlo v médiích
Komentář k hodnocení
Přidávat komentáře ke knize je možné po příhlášení.